top of page
Vyhledat

Achiote - Bixa orellana

Aktualizováno: 26. 1. 2022

Amazonský ker alebo neveľký, silne rozvetvený strom, vyskytujúci sa hlavne v Peru, Mexiku, Brazílii a Kolumbii. Dorastá do výšky 5-10 metrov a dosahuje vek 50 rokov. Má husté, lesklé, jasno zelené vajcovité listy. Kvety sú prevažne ružové alebo ružovo-biele. Rastlina bohato plodí. Charakteristické, iskrivo červené plody v podobe srdca, s husto naježenými tŕňmi, obsahujú pomarančovo červená semená. Jeden plod obsahuje až 50 semien a jeden strom ich môže mať až 270 kg. Listy majú protizápalové,antiseptické,adstringentné, diuretické, antibakteriálne, anti-neoplastické, antioxidačné, bronchodilatačné vlastnosti.

Semená majú upokojujúce, vyživujúce, diuretické, antibakteriálne, antipyretické, afrodiziakálne, antioxidačné, hepatoprotektívne vlastnosti.


Tradičná medicína v Peru ho používa pri:

prostate,

gynekologických problémoch, zápaloch pohlavného ústrojenstva,

infekciách močových ciest,

dne, zvýšenom obsahu kyseliny močovej v krvi,

pečeni,

zápaloch hrtanu a dýchacích ciest, kašli, angíne,

problémoch s trávením,

hemoroidoch.


Povzbudzuje tráviace procesy, reguluje metabolizmus, znižuje hladinu cholesterolu LDL, pôsobí ako antioxidant, má upokojujúce účinky. Je využívaný pri redukčných diétach. Testy in vitro preukázali, že ničí baktérie Escherichia coli a Staphylococcus aureus. Z ohľadom na protizápalové a antiseptické vlastnosti sa používa pri zápaloch prostaty, zápaloch pošvy a pohlavného ústrojenstva, kvapavke a iných pohlavných chorobách, infekciách močových ciest, zlyhaní obličiek, nefróze, k eliminácii kyseliny močovej, pri pečeňových chorobách, hepatitíde, zápalových ochoreniach pokožky a kožných infekciách, kašli, angíne, zápale mandlí, hrtanu a dýchacích ciest, zápaloch ústnej dutiny, tráviacich problémoch -pálenie záhy, bolestiach brucha, zápchach (pôsobí ľahko laxatívne), hemoroidoch, horúčkach, parazitoch, bakteriálnych zápaloch a mykózach, na vylučovanie kyseliny močovej.

Semená sú pokryté červenkastou šupkou, ktorá je zdrojom prírodného farbiva. Môže byť žlté, pomarančové, červené až hnedé, v závislosti na použitom rozpúšťadle pri extrakcii. Farbivo z Achiote je používané amazónskymi kmeňmi k maľovaniu tváre i tela. Okrem toho tiež chráni pred bodnutím hmyzom a pomáha pri hojení rán. Užíva sa tiež na farbenie tkanín, umeleckých diel a obrazov. Semená obsahujú okrem iného zložky bixin, noirbixin a anattá, ktoré sú vo svete známe ako potravinové farbivá pod kódom E 160b a dodávajú produktom jasne žltú alebo pomarančovú farbu. Užívajú sa na farbenie syrov (ako je napr.

Cheddar, eidam, gouda), margarínu, masla, údených rýb, niektorých zmrzlín, dezertov apod. Bixin je taktiež používaný v kozmetickom priemysle pri výrobe kozmetických a opaľovacích krémov, kozmetických prípravkov, mydiel a ďalších výrobkov na ošetrovanie pokožky. Olej anattá získaný zo semien zmäkčuje

pokožku a vysoký obsah karotenoidov zaisťuje aj vynikajúce antioxidačné vlastnosti. Je využívaný aj pri výrobe repelentov, na farbenie dreva, tkanín, vlny, kože aj na výrobu farieb.


Odvar môže zvýšiť hladinu krvného cukru. Nie je preto doporučovaný osobám trpiacim cukrovkou. Môže zosilňovať účinky liekov užívaných na liečbu vysokého krvného tlaku. Neodporúča sa tiež tehotným ženám.


ZAUJÍMAVOSTI


V Brazílii je Achiote s úspechom používané pri liečbe malomocenstva (lepry). Na chorobou postihnuté miesto sa prikladajú čerstvé listy v zmesi so síranom horečnatým. Efekty sú viditeľné už po dvadsiatich dňoch liečby. Amazonské kmene užívajú drevo Achiote na výrobu šípov a tiež na výrobu umeleckých predmetov.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Rastlinná viagra, tak znie najčastejšia prezývka kotvičníka zemného. Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je jednoročná rastlina dorastajúca do výšky až 60 centimetrov. Spoznáte ho podľa chlpatej byl

Ďalší divoko rastúci alebo aj pestovaný strom dorastajúci až do výšky 30 metrov, ktorý rastie v tropickom pásme Amazónie. Kmeň je pokrytý silnou hladkou kôrou. Kožovité, lesklé listy dorastajú do dĺž

Trváca bylina, ktorá je rozšírená po celej Európe. U nás rastie najčastejšie v krovinách, v priekopách a na rumoviskách. Obsahuje hlavne slizové látky, katechínové triesloviny, silicu, flavónové glyko

bottom of page