Benedikt lekársky
Aktualizováno: 26. 1. 2022
Už v stredoveku veľmi cenená liečivá bylinka pripomínajúca bodliak, ktorá však nepriateľsky len a len vyzerá.
Posilňuje srdce a cievy, pomáha na bolesti tráviaceho traktu a žalúdka, pomáha pri reumatizme a dne,zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej, pomáha liečiť vredy predkolenia a ekzémy, posilňuje organizmus, má protinádorové účinky, pomáha liečiť pásové opary.
Používa sa prevažne vo forme odvaru, šťavy alebo čaju. Vzhľadom k svojim antivírusovým účinkom je vhodné používať silný odvar z benediktu lekárskeho na omývanie boľavých miest pri pásovom opare. Šťavu z benediktu možno prikladať na rany napríklad po operácii rakoviny prsníka. Silnejší čaj z benediktu môže pri vnútornom užívaní vyvolať zvracanie, preto pozor na predávkovanie. Benedikt lekársky sa neodporúča tehotným ženám a osobám s pľúcnymi chorobami.
Benedikt lekársky (Cnicus benedictus) zaujme už svojím vzhľadom, avšak liečebným účinkom predčí všetky očakávania. Benedikt lekársky u nás vo voľnej prírode nenájdeme, pestuje sa na liečebné účely a to výhradne zo semien na záhonoch. Pôvodne pochádza zo stredomoria, darí sa mu v Južnej Afrike a Amerike. Táto až 60cm vysoká, statná letnička kvitne od júna do augusta.
Málokto vie, ako široké využitie táto na prvý pohľad nie príliš vábna rastlina má. Už v stredoveku bola známa svojimi protirakovinovými účinkami - práškom z roztlačenej byliny sa posypávali rany. Aj dnes je táto všestranná bylina považovaná za jeden z najúčinnejších prírodných produktov slúžiacich na liečbu
všetkých druhov rakoviny. Ako jediná bylina pomáha pri liečbe zriedkavej choroby zvanej brucelóza.