top of page
Vyhledat

Kotvičník

Aktualizováno: 26. 1. 2022

Rastlinná viagra, tak znie najčastejšia prezývka kotvičníka zemného.


Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je jednoročná rastlina dorastajúca do výšky až 60 centimetrov. Spoznáte ho podľa chlpatej byle, žltých kvetov a plodov s ostňami. V súčasnosti kotvičník rastie po celej Európe, Ázii, Afrike a aj v Austrálii. Vyhovujú mu suché miesta, predovšetkým polopúšte a piesčiny, ale dokáže sa uchytiť aj v prímorských oblastiach, na pastvinách a záhradách. Často sa pestuje práve pre farmaceutické účinky, či už v zahraničí, tak aj u nás.


Prvé zmienky o kotvičníku pochádzajú z východnej medicíny, predovšetkým z tej čínskej a indickej (ajurvédy). Pôvodná domovina kotvičníka sa odhaduje na Čínu alebo Japonsko. Kotvičník si môžete vypestovať aj sami doma, z priesad alebo predklíčených semienok. Najviac mu vyhovuje priepustnejšia piesčitá pôda a suchšie stanovisko. Pestuje sa od konca marca. Začiatkom septembra potom môžete bylinku zbierať, celú vrátane koreňov. Už po stáročia sa vo východnej medicíne tradujú účinky kotvičníka (nielen) na podporu mužstva. Po prvých laboratórnych štúdiách o účinkoch kotvičníka sa to rýchlo začalo šíriť medzi ľudí a ihneď sa začal skúmať ďalej. V súčasnosti stále nie je celkom preštudovaný, ale skúsenosti jeho užívateľov bývajú z väčšej časti pozitívne.


1. Zlepšuje kardiovaskulárny systém

Podľa štúdie z roku 2000 by malo užívanie kotvičníka výrazne pomôcť ľuďom,

ktorí majú vysoký krvný tlak, zvýšený tep alebo vysokú hladinu cholesterolu,

prípadne ľuďom trpiacim chudokrvnosťou alebo zlým prekrvovaním.


2. Ovplyvňuje hladinu testosterónu.

Kotvičník si veľmi rýchlo našiel cestu ku športovcom, kulturistom a mužom s

nízkou hladinou testosterónu. Prvé laboratórne štúdie totiž ukázali, že v

kotvičníku obsiahnuté saponíny potláčajú receptory v mozgu a tým pozitívne

ovplyvňujú hladinu testosterónu. Testosterón je mužský pohlavný hormón, ktorý okrem iného pomáha napríklad s tvorbou svalov alebo zvýšením sily a výdrže, a tak jeho zvýšenie uvíta iste každý muž, zvlášť s prihliadnutím k faktu, že sa podľa štúdií hladina testosterónu vekom znižuje. Hoci si za ním mnohí užívatelia stoja, zatiaľ bohužiaľ neexistujú dôkazné štúdie na ľuďoch, ktoré by účinky kotvičníka na testosterón dostatočne preukázali. V jednej takej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 21 elitných športovcov, nemalo 5týdňové užívanie kotvičníka žiadny efekt na zvýšenú tvorbu svalov alebo sily.


3. Zvyšuje sexuálnu žiadostivosť u mužov i u žien

Ďalším účinkom, kvôli ktorému je kotvičník tak obľúbený, je pôsobenie na

libido. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je to len vedľajší efekt zvýšenej

hladiny testosterónu, ale kotvičník má svoje účinky na obe pohlavia.

Mimo zvýšenia sexuálnej aktivity, by mal pomôcť aj s podporou tvorby spermií

u mužov a vajíčok u žien. Odporúča sa tiež pri ďalších sexuálnych problémoch,

ako je napríklad erektilná dysfunkcia.


Štúdia z roku 2012 sledovala 63 mužov vo veku 21 až 50 rokov s nízkym počtom spermií. Tým sa po 2mesačnom užívaní 6 g koreňa kotvičníka denne zlepšila kvalita erekcie, zvýšila frekvencia pohlavného styku a ustúpil pocit slabosti a únavy. Testovaným sa tiež zvýšil testosterón, ale nie v takej výške, aby to bolo štatisticky významné. Mnohí odporúčajú aj jeho dlhodobé užívanie, ale u niektorých ľudí by sa mohli objaviť problémy so spaním, nevoľnosť alebo nepravidelná perióda.Kotvičník by potom nemali užívať:

Deti do 18 rokov

Tehotné alebo dojčiace ženy (kotvičník môže mať nepriaznivý účinok na vývoj plodu)

Ľudia užívajúci lieky na srdce a krvný tlak (kotvičník zvyšuje efekt beta-

blokátorov, digoxínu, blokátorov kalciových kanálov, diuretík a ďalších)

Muži so zväčšenou prostatou (kotvičník má zväčšujúci vplyv na prostatu) Pozor by si mali dať tiež diabetici, pretože by im mohol kotvičník znížiť cukor v krvi na nebezpečne nízku hladinu. Najviac býva kotvičník využívaný ako doplnok stravy pre kulturistov alebo mužov po päťdesiatke. Najčastejšie sa využíva vňať, ale inak je liečivá celá bylinka, vrátane koreňov, semienok a plodov.

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ďalší divoko rastúci alebo aj pestovaný strom dorastajúci až do výšky 30 metrov, ktorý rastie v tropickom pásme Amazónie. Kmeň je pokrytý silnou hladkou kôrou. Kožovité, lesklé listy dorastajú do dĺž

Trváca bylina, ktorá je rozšírená po celej Európe. U nás rastie najčastejšie v krovinách, v priekopách a na rumoviskách. Obsahuje hlavne slizové látky, katechínové triesloviny, silicu, flavónové glyko

Ker či strom, ktorého kvety i plody majú veľké liečebné účinky spojené s krvným tlakom a neurózami. Hloh obyčajný (Crataegus oxyacantha) je ker alebo strom dorastajúci do výšky až 7 metrov. Rastie v c

bottom of page